Numer projektu:
2024-1-PL01-KA122-ADU-000195908
Lider projektu:
Fundacja „Bez Różnicy”
Partnerzy projektu:
Universal Mobility SL
Źródło finansowania:
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej , w ramach AKCJI 1 Mobilność dorosłych osób uczących się i kadry edukacji dorosłych - projekty krótkoterminowe (KA122-ADU) w Programie Erasmus+.
Data rozpoczęcia projektu:
01-07-2024
Data zakończenia projektu:
28-02-2025
Cel projektu:
- Podniesienie kompetencji kluczowych 25 seniorów (osób w wieku 60+) będących beneficjentami działań wnioskodawcy w zakresie kulturowym.
Podniesienie kompetencji kluczowych 25 seniorów wpłynie na wzrost ich motywacji do udziału w stałej ofercie edukacyjnej fundacji „Bez Różnicy” (jest to szczególnie ważne w przypadku mężczyzn - 15 uczestników mobilności, ponieważ panowie rzadziej uczestniczą w stałych zajęciach fundacji, w szczególności w zajęciach artystycznych, kulturowych, gdzie ponad 90% uczestników stanowią kobiety - chcemy dążyć do powolnego wyrównania tej dysproporcji płci) jak również zmotywuje do udziału w nowych zajęciach. Zapoznanie z kulturą regionu Walencji (Alicante, Walencja, Murcia) wpłynie na poszerzenie horyzontów i wzrost zaangażowania w działalność organizacji, np. jako wolontariusz w działaniach międzypokoleniowych w Młodzieżowym Domu Kultury. Ponadto seniorzy podniosą poziom wartości osobistej oraz społecznej, zintegrują się jako zespół, ale przede wszystkim będą kształtować własną tożsamość twórczą, co pozwoli im w efektywny sposób uczestniczyć w zajęciach prowadzonych lokalnie.
- Podniesienie kompetencji kluczowych 25 seniorów (osób w wieku 60+) będących beneficjentami działań wnioskodawcy w zakresie językowym.
Wzrost poziomu kompetencji językowych 25 seniorów uczestniczących w projekcie ma bezpośredni związek z planowanymi działaniami fundacji - po pierwsze seniorzy nabędą podstawowe umiejętności z języka angielskiego (A0/A1 - dzięki kontaktowi z seniorami z Hiszpanii), które będą mogli wykorzystać w przyszłych projektach międzynarodowych (np. w ramach planowanego partnerstwa współpracy na małą skalę), po drugie zaś po powrocie z mobilności uczestnikom zostanie zaproponowany udział w zajęciach językowych - język angielski i język hiszpański, które chcemy wprowadzić do stałej oferty, przez co zniwelowane zostanie ich wykluczenie w tym obszarze. Tym samym fundacja pozyska stałych słuchaczy zajęć językowych (25 osób).
- Wzrost doświadczenia zawodowego 3 pracowników fundacji - osób towarzyszących seniorom w zakresie organizacji zajęć o tematyce językowej, kulturowej, międzypokoleniowej.
Kadra towarzysząca beneficjentom mobilności (3 trenerów sektora edukacji dorosłych na co dzień pracujących z seniorami) poza pełnieniem roli personelu towarzyszącego odpowiedzialnego za kwestie organizacyjne oraz związane z bezpieczeństwem uczestników będzie miała okazję do jednoczesnego job shadowingu, czyli obserwacji różnych zajęć językowych oraz o charakterze międzypokoleniowym (chcemy wprowadzić podobne praktyki w Płocku we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury). Tym samym wnioskodawca będzie mógł zaadaptować część z warsztatów do swojej oferty edukacyjnej, co wpłynie na podniesienie jakości świadczonych usług w sektorze edukacji pozaformalnej.
- Rozwój instytucjonalny fundacji.
Dzięki realizacji projektu fundacja pozyska nowych beneficjentów (w tym mężczyzn, co jest kluczowe dla ich aktywizacji społecznej - obecnie mężczyźni stanowią niespełna 10% wszystkich uczestników codziennych warsztatów) i partnerów lokalnych, co jest w chwili obecnej największą potrzebą organizacji. Nawiązanie partnerstwa przyczyni się do trwałości działań, umożliwi rozwój oferty i tym samym dotarcie do większej liczby dorosłych słuchaczy, w szczególności osób o mniejszych szansach (seniorzy, osoby z niepełnosprawnością, osoby o niskich dochodach). Fundacja dzięki realizacji projektu rozpocznie strategiczną współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Płocku (wdrożenie stałych warsztatów dla podopiecznych w wieku senioralnym).
Grupa docelowa projektu:
Projekt skierowany jest do 25 seniorów z Płocka i okolic (osób w wieku 60+).
Priorytetowo w procesie rekrutacji potraktowane zostaną:
- Seniorzy posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
- Seniorzy samotnie prowadzące gospodarstwo domowe,
- Seniorzy wykluczone ekonomicznie,
- Mężczyźni,
- Seniorzy o niskim poziomie kompetencji językowych,
- Osoby w wieku 70+,
- Seniorzy zamieszkujące gminy wiejskie (okolice Płocka).
Formy wsparcia:
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
- 4-dniową wizytą przygotowawczą, w której weźmie udział 2 pracowników Fundacji „Bez Różnicy”, w tym przedstawiciel prawny (możliwość podjęcia wiążących decyzji w sprawie projektu). Podczas wizyty zostaną szczegółowo omówione wszystkie kwestie organizacyjne, w tym dostosowanie wsparcia do potrzeb osób w wieku senioralnym, w tym osób z niepełnosprawnościami (przedstawiciele sprawdzą hotel - dostępność, miejsca organizacji zajęć, omówią szczegóły harmonogramu, itp.)
- 10-dniową mobilność grupową dla 25 dorosłych słuchaczy - seniorów powyżej 60 r.ż. W mobilności seniorom towarzyszyć będą 3 pracownicy z ramienia organizacji wysyłającej (trenerzy, którzy na co dzień prowadzą zajęcia),seniorzy otrzymają także wsparcie koordynatora z ramienia partnera ponadnarodowego, który będzie obecny podczas wszystkich warsztatów w trakcie pobytu w Hiszpanii. Mobilność odbędzie się w Alicante. Każdy z 10-dni działań będzie zawierał średnio 6 godzin roboczych aktywności.
Wartość projektu:
56 530,00 euro
Wartość dofinansowania:
56 530,00 euro